O projekcie

„Dziedzictwo kultury. Codzienność” to projekt zrealizowany w 2018 roku w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Punktem wyjścia do projektu było antropologiczne, kulturoznawcze ujęcie codzienności – jako źródła informacji o dziedzictwie kultury, ale równocześnie jako jednego z czynników to dziedzictwo kształtujących.

W ramach projektu zrealizowane zostały następujące filmy:

  1. Dziwna budka – poświęcony pozostałościom budki telefonicznej dla taksówkarzy na ul. Dworcowej w Katowicach,
  2. Czerwone okna – poświęcony praktyce malowania okien na czerwono w mieszkaniach górników mieszkających na katowickim Nikiszowcu (oraz współczesnej interpretacji tej praktyki w architekturze najnowszej),
  3. Cieszyńskie kanapki – poświęcony tradycyjnym cieszyńskim kanapkom (głównie w wersji ze śledziem),
  4. Stacje benzynowe – poświęcony bytomskim stacjom benzynowym na ul. Strażackiej oraz na Rynku,
  5. BHP – poświęcony wpływowi przepisów BHP na mentalność śląską,
  6. Stare zdjęcia – poświęcony praktyce gromadzenia zdjęć w albumach rodzinnych,
  7. Tyty szkolne – poświęcony zwyczajowi dawania prezentów dzieciom rozpoczynającym szkołę podstawową oraz współczesnym praktykom o charakterze nostalgicznym,
  8. Dyżurny śledzik – poświęcony zwyczajom związanym ze spędzaniem czasu na mieście w międzywojniu i PRL-u.

Przewidywana grupa docelowa filmów to licealiści oraz wszelkie osoby ciekawe swojej kultury, ale nie zajmujące się tą tematyką do tej pory w sposób pogłębiony (np. w ujęciu akademickim).

Na potrzeby prezentacji projektu i filmów powstała strona internetowa http://www.kulturacodziennosci.pl, a same filmy zostały przekazane zaprzyjaźnionym kinom (do puszczania przed seansami organizowanymi przez szkoły) oraz nauczycielom (do użytku na lekcjach). Wszystkie filmy udostępnione są w tzw. otwartym dostępie (na licencji Creative Commons), można je wykorzystywać bez pytania o zgodę (chociaż byłbym wdzięczny, jeśli mnie o tym powiadomicie). Wszystkie filmy w jakości HD można pobrać za darmo klikając TUTAJ (Uwaga! Plik ma łącznie ponad 3 gb!)